Posted on

Czy terapia psychologiczna jest lekiem na wszystkie schorzenia?

Psychoterapia jest metodą leczenia obejmującą szerokie spektrum technik oraz metod służących leczeniu różnych schorzeń o podłożu i charakterze mentalnym. Psychoterapia krakowska opiera się na grupowym lub też indywidualnym kontakcie interpersonalnym.

psychoterapia Kraków cechuje się różną skutecznością oraz oddziaływaniem w różnym stopniu, w relacji od cech osobniczych danego pacjenta oraz rodzaju zaburzeń, z jakimi się on zmaga. Można założyć, iż skuteczność terapii w dużej mierze tkwi w możliwości omówienia własnych problemów z innym człowiekiem, a tym samym uzyskania obiektywnej i niezależnej opinii na własny temat. Świadomość taka prowadzi wprost do zrozumienia istoty problemu, a w dalszej kolejności do podjęcia odpowiednich kroków do walki z nim.

Podjęcie decyzji o zwrócenie się o pomoc do psychoterapeuty dla większości ludzi nie jest łatwa. Nie wszyscy mają ponieważ łatwość mówienia o własnych problemach i kłopotach, z jakimi zmagają się w codziennym życiu. Każdy z nas posiada również silną potrzebę kreowania się na kogoś lepszego, niż jesteśmy w rzeczywistości, a więc podświadomego zafałszowywania obrazu na swój temat.

Tak jak nie chcielibyśmy trafić pod nóż rzekomego chirurga na stole operacyjnym, nie powierzajmy swoich problemów w ręce przypadkowych, nieprzygotowanych w tym celu osób. Skutki takich działań mogą być bowiem niezwykle przykre oraz trudne do naprawienia.

Pomoc w ramach terapii może być niesiona zarówno przez psychoterapeutę, lub przez psychologów, pedagogów i innego rodzaju grupy terapeutyczne. O ile więc w pierwszym przypadku mamy do czynienia z rzeczywistą psychoterapią, to w drugim przypadku, z z punktu widzenia fachowców mamy do czynienia z niesieniem pomocy psychospołecznej.

Proces psychoterapeutyczny jest przeważnie długotrwałym procesem, w zależności od problemu trwać może od paru miesięcy do – w skrajnym przypadku – nawet ponad dziesięciu lat. Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu terapii psychologicznej warto zdawać sobie sprawę z tego, że niezbędna jest z naszej strony determinacja, by ten proces ukończyć, a nie przerwać go po paru spotkaniach, gdy w rzeczywistości dopiero możemy rozpoznawać źródło naszych kłopotów. Zrozumienie tego, z czym się zmagamy, jest pierwszym krokiem ku uleczeniu swojej psychiki. Tak jak w innych sferach życia, warto najpierw poznać swojego wroga, aby później przygotować się do walki z nim oraz zgromadzić w tym celu niezbędny arsenał.

Często kreujemy się na kogoś, kim w praktyce nie jesteśmy, a tym samym konsekwentnie ukrywamy nieprzyjemne dla nas myśli oraz doznania, które podświadomie dla nas oddziałują wprost na nasze teraźniejsze życie determinując to, kim jesteśmy i jak żyjemy.

Więcej informacji jest dostępnych na tej stronie WWW: http://www.depresja.org/

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s